Свободното писане е като евтина, лесна форма на терапия, която може да подобри живота ви по много начини.
Няма да изпадам в подробности за историята на метода Фрирайтинг* или Свободно писане и всички възможности да бъде използван. Това, което ще направя тук е да дам един отличен, прост и лесен инструмент за преодоляване на безпокойството, за снижаване нивото на стрес или за намиране на творчески решения.
Това е добра техника ако искате:
Да се успокоите, когато емоциите ви излизат от контрол. Дайте си пълна свобода и извадете в сеанса фрирайтинг всичко, което искате навън.
Да извадите на повърхността своите мисли по повод някакъв проблем, ситуация, човек. Случва се ние сами да не знаем какво мислим по по един или друг въпрос и да изпитваме смътно безпокойство. След оценката можете да направите нов сеанс фрирайтинг за някои от нещата, които сте установили, че ви безпокоят, на някои веднага да намерите решение, а други просто ще отпаднат.
Да изчистите хаоса в главата си, да освободите съзнанието си от мисловния товар и да подредите мислите си. Запишете всички неща, заради които чувствате, че сте в хаос или безпокойство. Това снижава стреса и е основа за намиране на решения.
Да формулирате идея, която смътно се върти в съзнанието ви или да доразвиете и обмислите вече съществуваща идея. Може да ви бъде достатъчен един сеанс, а може и да направите серия, всеки път работейки с резултатите от предходния сеанс.
Да откриете нови идеи за решение на проблем. Тук също може да направите серия, работейки с резултатите от предишния сеанс.
Да преодолеете творчески блокаж. Понякога се случва да изпаднем в ситуация, когато задачата „не върви“, и каквото и да правим, работата не помръдва от мястото си. Фрирайтинга е един от начините да се намери изход и в тази ситуация. Един приятел навремето отиваше да пие бира всеки път, щом работата „се закучи“ и твърдеше, че докато се върне, нещата или са се наредили от самосебе си или му е хрумнало решение. Е, и това е вариант, нещо като фрибиринг :) Вярвам му, човекът има голям бизнес и бизнесът му само расте.
От какво се нуждаете за да я прилагате?
Техниката е изключително проста. Всичко, от което се нуждаете е таймер, химикалка и няколко листа (или компютър, ако така ви е по-удобно и пишете достатъчно бързо). Аз използвам таймера на телефона и пиша на компютъра. Всичко зависи от това, как се чувствате по-удобно.
Как да я прилагате?
1. Подготовка: Изберете тема по която ще пишете и настройте таймера на произволен промеждутък от време в рамките на 5 до 20 мин. Обичайното време, за което аз настройвам алармата е 9-11 мин., това не е твърде малко, от друга страна не е и твърде дълго, а и ако случайно съм се развихрила, винаги мога да натисна повторение.
2. Работа: Започнете да пишете бързо и без паузи. Пишете всичко, което ви дойде наум, на избраната тема или без нея, докато не звънне алармата.
3. Оценка: След като приключите направете прекъсване от няколко часа преди да се върнете към написаното. Прочетете го внимателно и отбележете полезните неща, които можете да използвате за решение на проблема над който работите в момента. Ако са ви възникнали идеи или въпроси, можете да се фокусирате върху тях със следващ сеанс фрирайтинг.
Какви са правилата, които трябва да следвате?
Пишете бързо и непрекъснато, без да спирате, четете, обмисляте или коригирате вече написаното, докато не звънне алармата. Трябва да напишете колкото е възможно повече за зададеното време. Продължавайте да пишете даже тогава, когато ви се струва, че всички идеи са изчерпани и не знаете за какво да пишете. Ако трябва - пишете всяка глупост, която ви дойде на ум.
Не се старайте да пишете така, че да се хареса на някой. Вие сте единственият човек, който ще прочете написаното. Смисълът му е нецензурираният поток от мисли, каквито и да са те. Ако изпитвате нужда да изпратите разни неща и разни хора на разни места – направете го.
Продължавайте да пишете, в каквато и посока да тръгнат мислите ви. Не си казвайте „това е глупаво, трябва да спра“. Няма значение дали мислите ви са глупави, несъстоятелни, абсурдни, смешни и т.н., единственото, което е важно е да продължавате да пишете.
Не поправяйте грешките, нищо не зачертавайте, не следете за граматиката и пунктуацията, нито за логиката и стила. Вашата главна задача е да останете в потока.
Пишете с пълни изречения, не списък, и не набор от думи. Аз понякога пиша разделяйки само със запетая, или само с точка и запетая, и тук – там завършено изречение. Правя това защото бързам, а връщането за корекции е недопустимо. Така че ако сте написали изречение, което не е пълно, изберете скоростта пред корекцията.
Правилата в едно изречение: Пишете бързо, каквото ви дойде на ума, по възможност с пълни изречения и не прекъсвайте за корекции докато не чуете алармата.
Какви са нещата, които могат да ви затруднят и как да ги преодолеете?
Ако ви затруднява формулирането на тема, имайте предвид, че тя цели да намери решение на проблем и може да бъде напълно произволна, напр. от по-общите „Какво ме безпокои в момента?“и „Какво ме кара да се чувствам напрегнат?“ до по-конкретните, напр.„Как да събера пари за екскурзия до Лисабон?“, „Какви възможности има за решението на проблема ....?“ Как да преодолея безпокойството по повод...? Как да намеря пари за финансиране на ...? Как да изчистя дълга си към...?
Ако ви се струва, че няма за какво да пишете, то пишете за това. Удивително е колко интересни продължения съществуват на фразата „Не зная за какво да пиша...“ Скъпата ми приятелка Д. веднъж започна с думите „Оххх... Нямам какво да ти напиша...“ и после шест страници писмо! Още я подигравам :)
Ако чувствате безпокойство, напрежение или скука, попитайте се какво го причинява и пишете за това. Ако се страхувате, попитайте се какви са страховете ви и пишете за това.
Ако не можете да намерите нужната дума, напишете първата, която ви хрумне – после лесно ще я замените с по-точна.
Можете да направите серия фрирайтинг-сеанси, всеки път работейки с резултата от предишния сеанс. Оценявате, извличате най-главното и го задавате като тема за следващ сеанс.
* Справка: Методът получава широка известност благодарение на Peter Elbow и неговите бестселъри Writing Without Teachers и Writing With Power. Голяма роля в популяризирането изиграва и книгата на Джулия Камерън „Пътят на твореца“ ("The artist's way").